top of page

Jak naprawić "spowolniony metabolizm" ?


W dzisiejszym artykule chciałbym opisać problem, jakim jest spowolniony metabolizm. Jesteś endomorfikiem? Tyjesz od wąchania pizzy? Co z tym zrobić? Co jeść? Imbir, zielona herbata, zupy, owoce leśne?


Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego, jak zwolniony metabolizm. Nikt z góry nie decyduje o tym, że akurat Ty jesteś tym przegranym, który może zjeść mało, bo od razu tyje. To w takim razie, czym jest metabolizm ?


Metabolizm to w skrócie- wszystkie przemiany chemiczne i energetyczne przebiegające w organizmie. Na metabolizm składa się:


- BMR - podstawowa przemiana materii (minimalna ilość kalorii niezbędnych do zachowania podstawowych funkcji organizmu). Różnice w BMR u poszczególnych osób, przyjmując, że mają podobne parametry takie jak waga, różni się o około 100 kcal.


- TEF - efekt termiczny pożywienia, w skrócie ilość energii jaka jest nam potrzebna, żeby wchłonąć pożywienie.


- TEA - wszystkie wysiłki sportowe typu trening siłowy. Tutaj ilość spalanych kalorii jest bardzo różna (zależy jaki sport uprawiamy). W przypadku osób chodzących na siłownie jest to około 300 kcal na trening. Czy to dużo? Oczywiście, że nie. W przypadku, gdy chodzimy 4 razy w tygodniu na siłownie, trenując po godzinie ale czas poza nią spędzamy siedząc przed biurkiem, tak naprawdę prowadzimy mało aktywny tryb życia.


- NEAT - spontaniczna aktywność fizyczna. To własnie z tego wynika, że ktoś może jeść dużo i nie przytyje, a ktoś zje kawałek pizzy i od razu pójdzie w tkankę tłuszczową. W skrócie, chodząc spalimy o wiele więcej kalorii, niż gdy leżymy. Trening na siłowni to około 5% naszej całej aktywności. Dlatego to w głównej mierze właśnie NEAT decyduje o tym, czy jesteśmy tak zwanymi Ektomorfikami, Mezomorfiami czy Endomorfikami oraz o tym, czy możemy zjeść więcej i jednocześnie nie przytyć. Po prostu Ektomorficy to osoby, które dużo się ruszają a Endomorficy to osoby, które prowadzą bardziej statyczne życie.


Podsumowując, o tym, czy mamy szybki czy wolny metabolizm nie decyduje to, czy wypijemy herbatkę ziołową ale w głównej mierze to, czy zamiast windy, wybierzemy schody, a jadąc do pracy rower, zamiast autobusu.Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15534426

2.https://examine.com/nutrition/does-metabolism-vary-between-two-people/

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26399868

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page