top of page

Czy muszę jeść sześć razy dziennie, aby utrzymać mój metabolizm na wysokim poziomie?

"Małe, a częste posiłki". Mówi Ci to coś ? Dużo osób uważa, że jest to nieunikniona podstawa, bez której utrata wagi jest niemożliwa. Argumentują to spowalniającym metabolizmem w przypadku spożywania zbyt małej ilości posiłków lub zbyt dużego okresu czasu pomiędzy nimi. Czy jest tak naprawdę?

Spożywanie posiłków sześć razy dziennie lub o dużej częstotliwości nie zwiększa ogólnego tempa metabolizmu bardziej, niż w przypadku np. trzech posiłków dziennie. Jeśli taka częstotliwość posiłków może pomóc Ci lepiej czuć się na diecie, może być przydatna, ale sama częstotliwość spożywania posiłków nie spowoduje utraty wagi, ani nie pozwoli na jej zwiększenie.


Przyjęło się uważać, że większa częstotliwość posiłków w ciągu dnia wpływa na nasz metabolizm "napędzając go", dzięki czemu możemy szybciej tracić wagę.

" Podczas badania z wykorzystaniem kalorymetrii na całe ciało i podwójnie znakowanej wody do oceny całkowitego wydatku energetycznego przez 24h nie znaleziono różnicy między spożywaniem mniejszych porcji, ale w większej częstotliwości, a spożywaniem mniejszej ilości posiłków o większej objętości."

Tak naprawdę o tym, czy będziemy tracić na wadze decyduje deficyt kaloryczny, czyli ujemny bilans energetyczny organizmu. Ilość posiłków w ciągu dnia w przypadku zdrowej osoby nie ma praktycznie żadnego znaczenia, jeśli będziemy utrzymywać odpowiednią kalorykę w diecie. Czyli w skrócie, w przypadku, gdy nasz deficyt kaloryczny wynosi 2000 kalorii ( przykładowa liczba), taki sam efekt odniesiemy spożywając tę pule kalorii w jednym posiłku, jak i sześciu posiłkach.


Oczywiście jest kilka czynników, które przyspieszają i spowalniają nasz metabolizm . Zobacz klikając w link https://www.marcindrzewiecki.com/blog/jak-naprawi%C4%87-spowolniony-metabolizm


Źródła:


1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374835/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4683169/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494

4. https://examine.com/nutrition/do-i-need-to-eat-six-times-a-day-to-keep-my-metabolism-high/Comments


bottom of page