top of page

Brak miesiączki typu funkcjonalnego - jak ją przywrócić?


Jakie są przyczyny utraty miesiączki?


Zanik miesiączki jest częstym zjawiskiem występującym u kobiet, które podjęły się walki z "nadmiernym balastem", uniemożliwiającym im osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Przyczyną braku miesiączki nie musi być oczywiście wyłącznie zła dieta ale także m. in. za duża ilość aktywności fizycznej, problemy z odpowiednim snem czy za duży poziom stresu. W tym artykule jednak skupię się na aspekcie diety. Organizm odnotowuje zmniejszoną ilość dostępnej energii, co oznacza dla niego "cięższy okres" w życiu. Im mniejszy poziom tkanki tłuszczowej, tym mniejszy poziom leptyny, czyli hormonu, który wykazuje ilość energii dostępnej (energii zmagazynowanej w postaci tkanki tłuszczowej).


Organizm nie jest świadomy tego, że źle czujesz się w swoim ciele i postanowiłaś trochę "stracić na wadze", dlatego stawia sprawę jasno- skoro masz za mało pokarmu dla siebie, to co dopiero dla ewentualnego potomka? W takim razie, po co Ci właściwie miesiączka, skoro jego wychowanie może być niemożliwe?


Jak przywrócić miesiączkę?


  • Rozwiązanie jest bardzo proste, po pierwsze musimy zwiększyć ilość dostarczanej energii (kalorii) oraz ilość tkanki tłuszczowej.

  • Następnie ograniczyć wydatkowaną energię na aktywność fizyczną lub po prostu zrekompensować ten wydatek dostarczając energii z pożywienia.

  • Pomocne może być jednoczesne zwiększenie ilości snu oraz zmniejszenie stresu w życiu.

  • Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ badania wskazują na to, że im dłużej występuje zanik miesiączki, tym dłużej może trwać jej odzyskanie.

źródła:


  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207953/

  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26486482

  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26136135


コメント


bottom of page